POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
Kierownik Referatu Organizacji, Kadr i Ewidencji Ludności Irmina Kustra |
pok.3 |
tel.(48)612-15-14 |
Halina Kiraga |
pok.1 |
tel.(48)612-15-14 |
Barbara Śmietanka |
pok.8 |
tel.(48)612-12-51 |
Lucja Bonasewicz |
pok.8 |
tel.(48)612-12-51 |
Ewa Borowiecka |
pok.2 Rada Gminy |
tel.(48)612-15-14 |
Zakres działania:
- prowadzenie kancelarii Urzędu;
- obsługa Rady Gminy, Komisji;
- sprawy obrony cywilnej;
- kancelaria tajna;
- koordynacja zadań związanych z wyborami;
- obsługa jednostek pomocniczych samorządu gminnego;
- archiwum;
- sprawy organizacyjne.
- wydawanie dokumentów stwierdzających tożsamość;
- sprawy kadrowe – pracownicy stali, pracownicy interwencyjni;
- tworzenie i prowadzenie bibliotek, placówek kulturalnych
- zameldowania na pobyt stały lub czasowy;
- wymeldowania z miejsca pobytu stałego bądź czasowego;
- sprawy związane z rejestracją i przeprowadzeniem poboru;
- wydawanie decyzji w sprawach zameldowania lub wymeldowania na wniosek strony lub z Urzędu;
- zameldowania cudzoziemców;
- prowadzenie stałego rejestru wyborców.
- promocja Gminy
- współpraca z organizacjami pozarządowymi
Informacje i Wnioski do pobrania:
W dniu 1 marca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U z 2010 r. Nr 167 poz. 1131 z późn. zm.) która zakłada wydawanie dowodów osobistych według nowego wzoru.
Zgodnie z nowym wzorem dokumentu tożsamości nie będzie on zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu, wzroście. Dokument nie będzie także zawierał zeskanowanego podpisu właściciela dowodu. Zmieni się także fotografia - wytyczne dla zdjęcia będą takie same jak do paszportów.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego po 1 marca 2015 r. będzie można złożyć w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne.
Złożenie wniosku:
- Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
- W imieniu osoby nie posiadającej zdolności prawnej lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych(osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo) wniosek o wydanie dowodu osobistego składa rodzic, opiekun prawny lub kurator.
Odbiór dokumentu:
- Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.
- Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczona zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby.
U W A G A :
Osoba obowiązana do posiadania dowodu osobistego może złożyć wniosek nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.
W razie niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w siedzibie organu gminy, spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną nie dającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca zawiadamia organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.
W tej sytuacji odbioru dokumentu może dokonać pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania jego odbioru.
Dowód osobisty będzie wydawany nieodpłatnie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym organ gminy jest zobowiązany zawiadomić wnioskodawcę.
I N F O R M A C J E W A Ż N E :
- Dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.
- Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania.
- Dowód osobisty wydany osobie , która ukończyła 5 rok życia jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania.
- Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE oraz państw Niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.
- Dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw, o których mowa w punkcie 4.
- Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
8. Wymogi zdjęcia:
- kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrząca na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
W razie składania wniosku w formie dokumentu elektronicznego załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającej wyżej opisane wymogi.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Wyjątki:
- osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiająca ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza orzeczenie o niepełnosprawności osoby do lat 16 lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych( Dz. U z 2008 r. Nr 14 poz.92 z późn. zm.);
- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiająca ja w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;
- w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego dołączono fotografię przedstawiającą osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi oczami.
wzór nowego dowodu osobistego - wydawany w wyniku złożenia wniosku po dniu 1 marca 2015 r.:
pobierz -wniosek o wydanie dowodu osobistego
Wszelkich informacji na temat dowodów osobistych udziela Barbara Śmietanka - Inspektor w pokoju Nr 8 Urzędu Gminy Pionki.
Sprawy Meldunkowe- Informacje
Zameldowanie
Obecnie istniejące gminne zbiory meldunkowe od 1 marca 2015 roku zastąpią rejestry mieszkańców i rejestry zamieszkania cudzoziemców. Zostaną wprowadzone nowe formularze zgłoszenia:
- wyjazdu pdf. i powrotu pdf. z zagranicy, jeśli wyjazd trwał dłużej niż 6 miesięcy (według obecnych przepisów należy zgłosić wyjazd dłuższy niż 2 miesiące),
- wzór zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy.
Za udostępnienie danych z rejestru PESEL, z rejestru mieszkańców i rejestru zamieszkania cudzoziemców będzie pobierana opłata - w wysokości takiej, jak w przypadku przekazywania danych z RDO.
WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DANYCH
POPRZEDNIĄ
NASTĘPNĄ
NIEŚCISŁOŚĆ